Арістотель. Метафізика. – Кн.I, р.III. (Про сутність (начала) і причину світу).

51 views

Ті ж, хто визнає багато причин, швидше всього можуть про це говорити, наприклад, ті, хто визнає за начала тепле і холодне чи вогонь і землю: вони розглядають вогонь як такий, що володіє рушійною природою, а воду, землю і таке інше – як протилежне йому.

Після цих філософів з їх началами, так як ці начала були недостатніми, щоб вивести з них природу існуючого, сама істина, як ми казали, спонукала шукати наступне начало. Що одні речі бувають, а інші стають добрими і прекрасними, причиною цього не може бути, природно, ні вогонь, ні земля, ні будь що в цьому роді, та й так вони і не вважали; але так само було б неправильно полишати цю справу на випадок і звичайному збігові обставин. Тому той, хто сказав, що розум перебуває, так само як і в живих істотах, і в природі, якщо він є причиною світопорядку і всієї світобудови, здавався більш розсудливим у порівнянні з необдуманими міркуваннями його попередників. Ми знаємо, що Анаксагор висловив такі думки, але є підстава вважати, що до нього про це сказав Гермотим з Клазомен 11 . Ті, хто дотримувався такого погляду, в той же час визнали причиною довершеності (у речах) першоначалом існуючого, і при цьому таким, від якого існуюче отримує рух.

 

Розділ IV

… згадані філософи, як ми стверджуємо, до цих пір – явно торкалися двох причин з тих, що ми розрізнили в творі про природу 12 , – матерію і те, звідки рух, до того ж нечітко і без будь-якої впевненості, так, як поводять в борні ненавчені: адже і вони, повертаючись на всі боки, завдають іноді добрих ударів, але не із знанням справи; і так само здається, що і ці філософи не знають про що вони говорять, бо цілком очевидно, що вони майже зовсім не вдаються до своїх начал, хіба що у малому ступені. Анаксагор розглядає розум як знаряддя світотворення, і коли у нього виникає затруднення, з якої причини щось існує з необхідності, він посилається на розум, в решта ж випадках він проголошує причиною того, що відбувається все що завгодно, тільки не розум. А Емпедокл вдається до причин більше, ніж Анаксагор, але і він недостатньо, і при цьому не відбувається у нього погодженості. Дійсно, часто у нього дружба розділяє, а ворожнеча – з’єднює. Адже коли світове ціле через ворожнечу розпадається на елементи, вогонь поєднюється в одне, і так само кожний з решти елементів. Коли ж елементи знову через дружбу поєднуються в одне, частинки кожного елемента з необхідністю розпадаються.

Емпедокл, таким чином, на відміну від своїх попередників перший розділив цю (рушійну)причину, визнав не одне начало руху, а два різних, і до того ж протилежних. Крім того, він перший назвав чотири матеріальних елементи, однак він тлумачить їх не як чотири, а ніби їх тільки два: з одного боку, окремо вогонь, а з другого – протилежні йому землю, повітря і воду як єство одного роду. Такого висновку можна дійти, вивчаючи його вірші.

Таким чином, як ми говоримо, Емпедокл проголосив такі начала і у такій кількості. А Левкіпп і його послідовник Демокріт визнають елементами заповненість і пустоту, називаючи одне сущим (існуючим), інше не сущим, а саме: заповнене і щільне – сущим, а пусте (порожнє) і (розріджене) – несущим (тому вони говорять, що суще існує ніяк не більше, ніж не суще, тому що і тіло існує ніяк не більше, ніж пустота), а матеріальною причиною існуючого вони називають і те і друге. І так само як ті, хто визнає основну сутність єдиною, а все інше виводить із її властивостей, приймаючи розріджене і ущільнене за основи властивостей (речей), так і Левкіпп і Демокріт стверджують, що відмінності (атомів) суть (є) причинами всього іншого. А цих відмінностей вони вказують три: обриси, порядок і положення (розташування). Бо суще, говорять вони, відрізняється лише “строєм”, “дотичність” і “поворотом”;з них “стрій” – це обриси, “дотичність” – порядок, “поворот” – розташування; а саме: А відрізняється від N обрисами, AN від NA – порядком, Z від N – розташуванням (розміщенням).


Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Партнерські посилання: