І. Кант Загальна природнича історія і теорія неба .

35 views

Взаємне розташування орбіт, співпадіння напряму, ексцентриситет – все це можна по­яснити простішими механічними причинами, і можна впевнено розраховувати на те, щoб відшукати ці причини, так як вони тримаються на найпростіших і ясних підставах. А чи можна похвалитися подібним успіхом, коли мова заходить про найпростіші рослини чи про комахи ? ( В.Л. ).Чи можна сказати: дайте мені матерію, і я покажу вам, як можна створити гусінь? Чи не спіткнемося ми тут вже на першому кроці, оскільки невідомі істинні внутрішні властивості об’єкту і оскільки багатоманітність, що міститься в ньому, є такою складною? Тому хай не здається дивним, якщо я дозволю собі сказати, що легше зрозуміти утворення всіх небесних тіл і причину їхніх рухів, тобто, походження усього сучасного устрою світобудови, ніж точно з’ясувати на підставі механіки (?! – В.Л. : здогад, що подібна складність найпрості­шою формою руху не пояснюється!!) виникнення однієї тільки билини чи гусені.

Такими є підстави, на яких тримається моя впевненість в тому, що фізична частина науки про Всесвіт, можливо, в майбутньому досягне такої досконалості, до якої Ньютон довів її математичну частину. Поряд із законами, на яких тримається світобудова у її теперішньому вигляді, у всьому природознавстві немає, можливо, інших, що в змозі до такого математичного вираження, як закони, згідно з якими виникла світобудова, і рука вправного математика, без сумніву, знайде тут благодатний грунт для обробітку.

До цих пір я намагався підготувати сприятливий прийом для теми мого дослідження; нехай же буде мені дозволено тепер коротко пояснити, як я її розробив. В першій частині я викладаю в загальних рисах нову систему світобудови. Пан Райт Дерхем, з трактатом якого я ознайомився в 1751 р., вперше привів мене до думки розглядати нерухомі зірки не як розсіяну без позірного порядку купу, а як систему, що має величезну подібність до планетної; бо, як в цій системі планети перебувають дуже близько до однієї спільної площини, так і нерухомі зірки розташовані максимально близько до певної площини, яку слід уявити собі такою, що проходить через усе небо; найбільше скупчення зірок біля цієї площини і утворює ту світлу смугу, яка має назву Чумацького шляху. Так як цей пояс, що світить­ся численними сонцями, має точно напрям великого кола, то я переконався, що і наше Сонце також повинно перебувати дуже близько до цієї спільної великої площини. Коли я почав досліджувати причини цього явища, я повважав за досить ймовірне, що так звані нерухомі зірки – це по суті планети вищого порядку, які повільно рухаються. На підтвердження того, що у відповідному місці буде сказано з цього приводу, я наведу тут тільки один уривок з тво­ру пана Бредлі) 1693-1762, відом, англ. астроном) про рух нерухомих зірок: “Якщо сформулювати судження, порівнявши результати нинішніх наших кращих спостережень з тими, які з деяким ступенем точності проводились раніше, то з’ясується таке: деякі нерухомі зірки дійсно змінили своє розташування щодо одна одної, і до того ж так, що цілком очевидно, що це сталося не на­слідком якогось руху в нашій планетній системі, а що воно пояснюється тільки рухом самих зірок. Арктур дає нам вагомий доказ що користь цього. Дійсно, якщо порівняти нинішнє його схилення з тим місцем його, яке визна­чили Тихо Браге) 1546-1601, відом. датський астроном) і Флемстид (1646-1719, англ. астроном), тому виявимо, що різниця між ними більша, ніж можна було сподіватися від неточності їхніх спостережень. Є підстави вважати, що се­ред величезної множини видимих зірок знайдуться і інші приклади подібні до цього, так як їх взаємне розташування може змінитися за найрізноманітніших причин. І справді, якщо уявити собі, що наша власна сонячна система змінює своє місце щодо світового простору, то через певний час це повинно викликати видиму зміну кутових віддалей нерухомих зірок.


Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Партнерські посилання: