А навіщо взагалі вчитися в університеті?

132 views

Змінюється все в цьому світі … Міняється система вищої освіти, змінюються програми навчання, стають іншими університети, приходять інші професори і нові студенти. Висловлюється думка, що в порівнянні з не такими вже далекими сімдесятими змінився сам підхід до вищої освіти, поняття освіченості зазнало зміни не в кращу сторону…
Виникає питання «А навіщо взагалі йти вчитися в університет?» Пропоную вам відповіді людей, які відомі в австралійських академічних колах.
Пітер Догерті (Peter Doherty), школа медицини, University of Melbourne: «Якщо ви настільки щасливі, що зуміли визначити той рід занять, який вам подобається, і володієте відповідними здібностями – університет дасть вам можливість інтенсивного розвитку ваших знань і здібностей. І якщо по закінченні університету ви зробите відкриття “А все тільки починається!” – Це буде дуже корисним мотивом для всього подальшого життя ».
Кетрін Ламбі (Catharine Lumby), Sydney University: «В університетській освіті є те спільне, що, ми сподіваємося, отримують всі студенти за роки навчання: уміння творчо мислити, критично сприймати дійсність, переконливо доводити свою думку в суперечці, чітко і ясно висловлювати свої ідеї, зі здоровим скептицизмом сприймати результати своїх дослідницьких робіт. У нинішній обстановці реформування федеральним урядом системи вищої освіти студенти все більше сприймають себе клієнтами, а університети – сервіс-провайдерами, і це можна зрозуміти. Однак, я думаю, тут прихована глибока проблема. Університет – це не просто передавальна ланка певної суми знань студенту, це місце формування особистості. Можливо, мої погляди на цілі освіти старомодні, однак я вважаю, що ми повинні випускати не просто освічених людей, а громадян, які прагнуть до продовження своєї освіти протягом всього життя, здатних знайти своє місце в нашому демократичному суспільстві і вносити свій внесок в суспільне життя , що мають своє незалежне судження з найрізноманітніших питань. Вільний обмін ідеями під час проведених в університеті дослідних робіт дає відчуття приналежності до особливого суспільства, і ми з самого початку повинні прищеплювати молодим людям відчуття входження у цей привілейований стан, переконуючи в цьому тих, хто вважає, що прийшов сюди отримати якийсь набір фактів, випуститись і знайти роботу».
Мерилін Лейк (Marilyn Lake), La Trobe University: «Мені подобається думка про те, що в процесі навчання в університеті світовідчуття людини не спрощується, навпаки, він розуміє, наскільки складно влаштований цей світ. Першорядне завдання університету – дати студенту разом зі знаннями розуміння глибокого взаємозв’язку і взаємодії гуманітарних і природничих наук між собою і з самими різними сторонами життя суспільства, підготувати його до життя в суспільстві. Професійна спеціалізація – це наступний, більш пізній етап».
Лариса Берендт (Larissa Behrendt), University of Technology, Sydney: «У процесі здобуття вищої освіти людина повинна навчитися аналізувати інформацію і новаторськи мислити в своїй сфері діяльності; не тільки розуміти що відбувається, але й адаптуватися до змін, а також генерувати ці зміни. Однак кращою може вважатися така освіта, коли отримання студентами професійних знань і навичок відбувається в поєднанні з їх постійним спілкуванням між собою і розвитком самих різних здібностей – будь то хокей або участь у дебатах, здійснення творчих проектів або розвиток розмовних навичок. І, нарешті, ВУЗ повинні покидати професіонали, які усвідомлюють, в якому суспільстві вони живуть, які зміни в цьому суспільстві відбуваються, і здатні стати лідерами, впливають на суспільні процеси».
Раймонд Гаїті (Raimond Gaita), професор University of London і Australian Catholic University: «Загальне уявлення про те, що таке університет, змінилося настільки, наскільки змінилися і самі університети, що сталося у зв’язку з девальвацією самого поняття освіченості. Все більше і більше студентів не виходять за рамки отримання вузькопрофесійних знань. Тим часом, якщо ви стверджуєте, що ви освічена людина, це означає, що ви здатні мислити, розумієте історію та мистецтво, які і зробили нас тими, хто ми є. Без цього ми не будемо розуміти один одного і самих себе. Щоб представляти із себе щось більше, ніж амбіційний дилетант, людина повинна володіти не тільки інтелектуальними здібностями. Вона повинна постаратися подолати марнославство, володіти сміливістю, вболівати за істину, а не за статус, бути просто доброю людиною. Не можна навчити, як і навіщо боротися за істину, але можна навчити мислити критично. Для цього потрібні живі приклади – ваші викладачі, і приклади з досліджуваних вами предметів. Не всі приклади можна почерпнути тільки з суспільних наук, але тільки суспільні науки можуть дати вам здатність міркувати над їх значимістю».


Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Партнерські посилання: