НАРКОТИЧНІ РЕЧОВИНИ. Частина 5: ШКОДА ВІД НАРКОТИЧНИХ РЕЧОВИН

476 views

Той, хто курить, нехай згадає, як цьому вчився. Перша затяжка… Кашель. Часом з блювотою. Це були рефлекторні підштовхувальні видихи, за допомогою яких організм намагався видалити дим, який потрапив до органів дихання. Організм чинив опір, але людина намагалась якомога швидше заглушити захисні реакції, зруйнувати їх у собі, перемогти їх, щоб потім із задоволенням сказати: “Дивіться, ось як я глибоко затягуюсь, і хоча б тобі що”.

Та чи це перемога? Розгляньмо, що ж відбувається в нашому організмі, коли він так гостро реагує на тютюн. Які особливості тютюну призводять до різких реакцій серцево-судинної (збліднення шкірних покровів, обличчя), нервової системи (нудота, запаморочення, слабість м’язів) і, нарешті, органів травлення (блювання).

Першими приймають отруту, ще досить гарячу (до 50-60 0С), рот і носоглотка, і вже звідси починається руйнівна дія на організм, адже разом з гарячим димом людина мимоволі вдихає й навколишнє повітря, температура якого значно нижча від від температури димової суміші. Такі перепади температур, насамперед, позначаються на зубній емалі. Всім відомо, який вигляд мають зуби курця, в роті якого, до того ж зберігається стійкий специфічний “аромат”.

Дуже негативно впливає теплий дим і на слизові оболонки рота й носоглотки. (Пригадаймо тут фізичний закон про розширення тіл під впливом тепла). У результаті розширення найдрібніших капілярів слизова оболонка щік, піднебіння, ясен запалюється, а тепло й хімічні речовини, що є в диму, подразнюють слинні залози.

Інколи після куріння зникає почуття голоду – це результат дії отруєної слини на слизову оболонку шлунка. Звідси й втрата апетиту, і болі і шлунку, й чергування запорів з проносами, і хронічний гастрит, і виразка не тільки шлунка, а й дванадцятипалої кишки. Недаремно ж стверджує прислів’я: “Пити й курити – здоров’ю шкодити”.

Вплив диму на органи дихання позначається і на голосових зв’язках – голос грубішає, втрачає соковитість, гучність, чистоту. Особливо це помітно у дівчат – їхні красиві і дзвінки голоси стають сиплими й грубими. А крім того, ніжні рожеві щічки жовтіють, очі блякнуть.

Страждають не тільки голосові зв’язки. Куріння пов’язано з бронхітом, який загострюється вранці, через що курець, прокинувшись, заходиться кашлем й захлинається харкотинням.

Підступна дія синильної кислоти. Хоча концентрація її в тютюновому диму в 40 разів нижча, ніж смертельна доза для організму людину, але вплив її очевидний. Проникаючи в кров, вона ніби паралізує клітини, знижує їхню здатність живитися киснем. Настає кисневий голод. Зважаючи на те, що нервові клітини більше за інших потребують кисню, вони першими й, найбільше страждають від синильної кислоти.

Таким чином, смердючий тютюновий дим, який потрапив до організму, перешкоджає засвоєнню організмом кисню, що позначається насамперед на диханні, без якого життя неможливе.

У медичній літературі широку висвітлено дію тютюнового диму на нервову систему. Наприклад, з’ясовано значення нікотину в передачі імпульсу з нерва до м’язу. При цьому, як доводять вчені, відбувається реакція, схожа на дію отрути кураре, яка паралізує м’язову систему. Тут і докази особливі не потрібні. Досить сказати, що жоден спортсмен, який захоплюється курінням, не досягав значних результатів.

Від нікотинової отрути особливо страждають надниркові залози,

Які відповідають за чималу кількість найважливіших функцій нашого організму. Навіть малі дози нікотину провокують підвищення кров’яного артеріального тиску, а великі – пригнічують діяльність серцево-судинної системи.

Доречна аналогія зі звичайною пружиною, причому, якісною, досить міцною. Розтягнемо її, а потім відпустимо. Чи повернеться вона в попереднє положення? Звичайно, ні. На якісь мікронні частки міліметра вона вже розтяглася. Повторимо ще раз. У результаті одержимо складання цих розтягнень. Так відбуватиметься аж доти, доки пружинна не розтягнеться зовсім, перестане виконувати свої функції або зруйнується.

Приблизно те саме відбуватиметься із судинами організму. Затягнулася людина тютюновою отрутою – спазм судин, тобто їхнє звуження. Випила чарку алкогольної гидоти – розтягнулися судини. Вранці глянула на себе в дзеркало – очі кров’ю налиті. Це лопнули, не витримавши напруження, дрібні судини-капіляри, які несуть разом з кров’ю до всіх клітин нашого тіла. Але людина не надає цьому серйозного значення, вважаючи, що сили організму невичерпні, й тягнеться знову до отрути. А судини, як та пружина, стиснулися – розтягнулися. Відтак вони стають усе тоншими й ламкими. Доводиться звертатися в найавторитетніші клініки, шукати найліпших лікарів, але вони не чарівники, не замінять стоншених такою злочинною зневагою судини на нові, не зможуть уберегти їх від склерозу, інфаркту міокарда, інсульту, захворювань серцевого м’яза й мозку. Не зможуть доти, доки людина не вилучить зі свого життя головну причину перелічених захворювань.

Не справляється вся світова медицина з хронічним бронхітом, а також із емфіземою легень – болісним розширенням їхніх тканин. Досить зауважити, що за рік на стінках легенів у курця осідає 1  кг тютюнового дьогтю. Слід зважити й на наше неблагополучне екологічне середовище, яке ще більше посилює ризик захворювання. Звідси й всезростаюча кількість захворювань органів дихання. Тютюновий дим тут є вирішальним чинником. Невипадково, згідно зі світовими статистичними даними, смертність від хронічного бронхіту й емфіземи легенів серед курців у 5 разів вища, ніж серед некурців.

В.Ш. Ягодинський, автор популярної книги “Школьнику о вреде никотина и алкоголя” пише: “Назавжди врізалося в пам’ять одне заняття з курсу патологічної анатомії в медичному інституті. Тоді професор показав нам легені з трупа курця. Вони були попелясто-сірі, а місцями неначе обвуглені з вкрапленням справжнього вугілля. Розрізаючи такі легені, секційний ніж страшенно скреготав, неначе натикався на каміння – то була електризована тканина бронхів та бронхіол  ”. Далі професор пояснив, що якби взяти шматок тканини з легень завзятого курця, приготував з неї екстракт і втирати у вуха кролика, то незабаром у нього на шкірі з’являється характерні для раку зміни – папіломи.

Ми вже говорили про те, що тютюновий дим містить величезну кількість збудників ракових захворювань – канцерогенів. Доводиться постійно вдихати цей дьоготь всюди, бажаємо ми цього чи ні, оскільки курять інші й змушують нас вдихати отруйні речовини, які можуть спричинити злоякісні утворення в нашому організмі. Статистика неупереджено свідчить: 100 викурених сигарет прирівнюються до року роботи з  токсичними речовинами, які спричинюють рак.

Нагадаємо, що на початку минулого століття рак легенів був на останньому місці серед онкологічних захворювань, а тепер на другому. Перша причина виникнення раку легенів у курців – поглинання під час вдихання диму одного з найактивніших елементів – полонію. Медична комісія в США дійшла сумного для курців висновку: той, хто викурює за день 20 і більше сигарет; захворює на рак легенів у 20 разів частіше, ніж той, хто не курить. За даними ВООЗ, 90% усіх випадків виникнення раку припадає на курців.

Не лише легені схильні до цього грізного захворювання. Небезпека злоякісного враження підстерігає порожнину  рота, горла, гортані, стравоходу, підшлункової залози (оскільки курець ковтає отруєну слину), нирок, сечового міхура, тобто всіх органів. Які вступають у контакт з речовинами, утвореними під час вдихання тютюнового диму.

Як уже згадувалось, куріння – вірний помічник виразкових захворювань. Частота таких захворювань у курців вища втричі, ніж у некурців, а смертність від цього – відповідно в 4 рази.

Не меншої шкоди завдають інші складові частини тютюнового диму, зокрема аміак. Цією отрутою, до речі труять пацюків, мишей. Він подразнює слизову оболонку, викликаючи в курця безлихоманковий бронхіт. У результаті, значно знижується опір легенів до різноманітних інфекційних захворювань, наприклад, туберкульозу.

Не меншої шкоди куріння завдає так званим пасивним курцям, тобто тим, хто перебуває поруч із людиною, яка курить. Пасивні курці піддаються ризику захворіти не менше ніж ті, хто їх обкурює. Перебування  некурця хоча б годину в закритому сильно продимленому приміщенні спричинює стан, схожий на той, що виникає після викурювання 4 сигарет. Якщо протягом восьмигодинного робочого дня немає можливості провірити кімнату, то асі присутні теж одержують значну дозу канцерогенних речовин.

Доведено, що 35% шкідливих речовин тютюнового диму згорає, 25% – поглинає курець, решта – отруює повітря й приміщення, в якому курять.

Чому ж отруєним повітрям повинна дихати людина, яка не сприймає нікотин? Наприклад, від раку легенів померла в 48 років жінка, яка працювала в конструкторському бюро. В кімнаті з нею перебувало 10 співробітників, 6 з них курили. Як підрахували спеціалісти, жінка повинна була дихати димом протягом кількох десятків тисяч годин.

Відомо, що куріння в присутності хворих на ішемічну хворобу серця може спровокувати в них напад стенокардії.

Спеціальні лабораторії дослідження показують, що в сечі маленьких пасивних курців завжди виявляються ті чи інші компоненти тютюнового диму, як правило, нікотин та канцерогенні смоли. Скажімо, в дітей батьків-курців вміст нікотину в сечі в 90 разів вищий ніж у тих, чиї батьки не курять. Вчені довели, що в сечі дітей, яких нещодавно “обкурюють” батьки, можна знайти канцерогенні речовини. Це означає, що вони пройшли через дитячий організм і невідомо що там скоїли.

Результати широкого обстеження дітей віком 7 – 11 років свідчать, що діти батьків – курців нижчі на зріст, у них гірше налагоджена дихальна функція, вони вдвічі частіше страждають від легеневих захворювань.

У сім’ях, де батьки курять, згодом починають курити 67% хлопчиків і 78% дівчаток. За даними ВООЗ, 80% таких дітей зберігають цю звичку й надалі.

В арсеналі дитячих психіатрів нещодавно з’явився новий термін – “вроджена дитяча нервовість”. Цей діагноз, щодалі частіше, ставлять дітям, народженим від матерів і батьків, які ведуть нетверезий спосіб життя або курять.

За останні роки встановлено (до речі, майже одночасно в кількох країнах), що жінки чоловіків-курців вп’ятеро частіше хворіють на рак легенів, ніж жінки некурців.

У багатьох країнах досліджують вплив тютюну на організмі і роблять серйозні висновки.

За статистикою, на кожну тисячу тонн тютюнових виробів припадає тисяча смертей. За останні 50 років куріння звело в могилу майже 50 млн осіб. Кожні 10 секунд від тютюну у світі гине одна людина. Але ця страхітлива статистика якось не зачіпає душі. Багато людей просто не вірить у те, що в багатьох випадках причину інфаркту, інсульту, раку легень треба шукати в активному й пасивному палінні. Згідно з останніми даними ВООЗ, щорічно у світі від хвороб, пов’язаних з курінням, помирає близько 2,5 млн осіб, 80% людей які курять – хворі на рак.

В Англії число померлих серед курців щорічно становить 100 тис., передчасно помирає кожний третій любитель тютюну. У Франції від  захворювань пов’язаних з курінням, щорічно помирає 70 тис. людей. Порівняймо: а авіакатастрофах фатальний випадок серед мільйона людей чекає своєї жертви не частіше, ніж один раз на 50 років; під час автомобільних катастроф фатальний випадок трапляється серед мільйона людей кожні 2 ь-3 дні; серед мільйона людей смерть від куріння настає кожні 2 -3 години.

Це у світі. А як в Україні? За повідомленням прес-центру Міністерства охорони здоров’я, з посиланням на український НДІ кардіології: з 29 млн осіб працездатного населення країни 12 млн (41,4%) курять. Особливо тривожить те, що армію курців поповнюють діти.

За  дослідженнями: у віці до 7 років починають курити 15,7; дітей; 7 – 8 років – 23%; 9 – 10 років – 35,8%; 11 – 12 років – 48,5%; 13 -14 років – 65,1%.

Щодо вживання неповнолітніми спиртного разом з тютюном, то, за даними нашого анкетного опитування, виявилося, що 91,9% школярів знають смак алкоголю, причому: у віці 7 – 8 років – 13,3%; 9 – 10 років – 30,9%; 11 – 12 років – 38,9%; 13 – 14 років – 47, 1%; 15 – 16 років – 81%.

Наводимо як приклад пам’ятку, яка розповсюджена серед польських школярів і якою вони активно користуються.

Цигарка:

–         20 штук випалених щодня скорочує життя приблизно на 5 років;

–         40 штук – до 8 років;

–         Кожна цигарка скорочує життя на 5,5 хв.;

–         Дим містить 4 тисячі різноманітних компонентів, шкідливих для здоров’я.

Вміст смоли:

–         є важливою причиною раку. Його можна побачити, якщо дмухнути тютюновим димом на чисту хусточку.

Окис вуглецю:

–         зменшує кількість кисню в крові, затрудняє роботу серця, яке гірше постачає кров до різних частин тіла.

Нікотин:

–         звужує в організмі стінки кровоносних судин, венозних також;

–         збільшує кров’яний тиск, провокує порушення роботи серця й прискорення його ритму.

Фенол:

– його отруйні хімічні сполуки нищать пружність бронхіальних шляхів, легені тоді стають незахищеними від шкідливих подразників та інших хімічних сполук, що призводять до руйнування легеневої тканини.

 


Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Партнерські посилання: