Франц Кафка (1883–1924). Лист до батька (1919) – (фрагменти).

832 views

Дитина розвивалася так повільно, здавалося, подібні речі цілковито її не стосувалися; іноді вона відчувала потребу подумати про них, але те, що тут на неї чекає тривале вирішальне і на­віть жорстоке випробування, вона не передбачала. По суті справи спроби одружитися перетворилися на величезну і найобнадійливішу спробу вряту­ватися, відповідно величезними були і невдачі.

Оскільки в цій сфері мені ніщо не вдається, я боюся, мені не вдалося і пояснити Тобі спроби мої одружитися. Але від цього залежить успіх цілого листа, бо, з одного боку; в цих спробах зосередилось все те по­зитивне, чим я володію, з другого – тут з якоюсь люттю також зосереди­лось усе те лихе, що я вважаю побічним наслідком Твого виховання, – слабкість, відсутність впевненості у своїх силах, почуття провини, – вони буквально спорудили перешкоду між мною і одруженням. Мені важко пояснити це ще тому, що протягом багатьох днів і ночей я знову і знову все обмірковував і зважував, так що тепер я сам збитий з пантелику. Але Твоє цілковите, як я вважаю, нерозуміння справи полегшить мені пояснення; хоча б трішки зменшити це цілковите нерозуміння, можливо, не так вже неймовірно важко.

Насамперед, мої невдалі спроби одружитися Ти ставиш поряд з іншими моїми невдачами; я не став би заперечувати проти цього за умови, що Ти приймаєш моє попереднє пояснення невдач. Вони дійсно стоять в тій же шерензі, але Ти недооцінюєш їх значення, і недооцінюєш настільки, що, говорячи про це один з одним, ми, власне, говоримо про цілковито різне. Я насмілююсь стверджувати, що в цілому Твоєму житті не траплялося нічого, що мало б для Тебе таке ж значення, яке для мене мали спроби одружитися. Цим я не хочу сказати, ніби Ти не пережив нічого значного, навпа­ки, Твоє життя було набагато багатшим, повнішим на турботи і труднощі, ніж моє, але саме тому з Тобою і не траплялося нічого подібного. Уяви собі, що комусь треба піднятися на п’ять низьких щаблів, а іншому всьо­го на один, але цей один, у крайньому разі для нього, такий самий високий, як усі ті п’ять, але і ще сотні і тисячі інших, він проживе вели­ке і дуже напружене життя, але жодний з щаблів, на які він підіймався, не буде мати для нього таке значення, яке для іншого – той єдиний, перший, високий, для нього не для подолання щабель, на який йому не піднятися і через який йому, звичайно, і не переступити.

Одружитися, створити сім’ю, прийняти всіх дітей, що народжуються, зберегти їх в цьому нестійкому світі і навіть повести вперед – це, за моїм переконанням, найбільше добро, що дане людині. Те, що, здавалося б, багатьом вдається легко, не може слугувати запереченням, бо, по-перше, в дійсності вдається не багатьом, по-друге, – ця меншість більшою мірою не “добивається”, а просто це “трапляється” з ними; правда, воно не те “найбільше” добро, але все ж щось дуже важливе і дуже почесне) особливо тому, що тут не можна цілком відокремити “добиваються” від “трапляється”. І врешті-решт мова йде зовсім не про “найбільше” благо, а лише про певне віддалене, але досить пристойному наближенні до нього; адже не обов’язково залетіти на сонце, досить піднятися на чисте місце на землі, куди іноді зазирає сонце і де можна трохи погрітися.

Як же я був підготовлений до цього? Як найгірше. Це зрозуміло вже з попереднього. Якщо і існує можливість безпосередньо підготувати окрему особистість і безпосередньо створити загальні передумови, то зовні Ти в це не дуже втручався. Інакше і бути не могло, тут все вирішує за­гальноприйняті звичаї стану, народу, часу. Тим не менше Ти і тут втрутився, не дуже, правда, бо умовою такого втручання може бути лише цілко­вита взаємна довіра, а її у нас не було вже задовго до вирішального моменту, і втручався Ти не дуже вдало, бо наші потреби були цілком різними: те, що хвилює мене, Тебе ледве обходить, і навпаки; те, що Ти вва­жаєш непровиною, мені може здатися провиною, і навпаки; те, що для Тебе не має наслідків, мене може покласти до труни.


Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Партнерські посилання: