Як перемогти «лінивого я»?

84 views

Хто такий «лінивий я»? Це негативна сторона вашої особистості. Він хитрий і небезпечний, бо з’являється тоді, коли ви його не чекаєте. Він може відмовити вас від нової перспективної справи або розвалити вже розпочату.

Уміння розпізнати і зрозуміти свого «ліниву особистість» є важливим етапом в роботі над собою. Як тільки ви задумали щось важливе, «лінивий я» відразу ж виникає з глибин вашої душі і вкрадливо промовляє: «Навіщо намагатися, навіщо братися за справу? Все марно», «Тобі що, більше всіх треба? », «Ти не здатний стати кращим, залиш цю справу».

Ці та інші висловлювання, які прориваються іноді з негативного боку вашої особистості, здатні відвернути вас від нових починань, вбити інтерес до будь-якої діяльності.
Наприклад, ви менеджер якоїсь фірми. Ви молоді і повні сил, прагнете зробити кар’єру, реалізувати себе. Розробили нове перспективне починання (новий і оригінальний метод продажів, технічну новинку, etc). Але як тільки ви збираєтеся приступити до справи, внутрішній голос («лінивий я») моментально починає залякувати вас, заважати і відбивати охоту працювати. Він говорить вам:
• А що, якщо нічого не вийде?
• А раптом ти не знайдеш підтримки серед колег і начальства? Вони тебе просто засміють.
• Ти дуже зайнятий іншими справами, і в тебе немає часу для цього.
• Кожен дурень тобі скаже, що це неможливо.
• Ти ще молодий для таких справ, встигнеш.
• Ти не зможеш подолати так багато труднощів і перешкод.

Ці та інші слова «лінивого я» відбивають охоту та інтерес до всіх починань.

Ще одна улюблений виверт вашого «лінивого я» – відкладання «на потім». Він часто вдається до нього, підсовуючи вам розумні виправдання: «Не зараз, я ще встигну», «Не треба поспішати», «Я обов’язково почну це робити з наступного понеділка» і т.д. Будьте впевнені: коли настане наступний понеділок, «лінивий я» знайде розумні виправдання, щоб знову відкласти справи до «наступного понеділка». Він буде посилатися на що завгодно: обставини, брак часу, погану погоду, – аби не дати вам досягти успіху.

Як же уникнути негативного впливу «лінивого я»? Тут вам допоможуть вправи, придумані гештальтпсихологами.

Контратака!

У першу чергу «лінивий я» прагне позбавити вас впевненості у собі. Головне – не дати йому можливості панувати над вашими прагненнями. Протиставте йому свої вагомі аргументи.

Ось приклади контраргументів, які можна використовувати, контратакуючи свого «лінивого я».
«Лінивий я»: Цього неможливо досягти. Контраргумент: Але завжди можна спробувати! І ми ще подивимося!
«Лінивий я»: У мене багато багато інших справ і обов’язків Контраргумент: Але 1:00 я завжди можу виділити на це!
«Лінивий я»: Не квапся, ще є час. Контраргумент: Час не чекає, потрібно працювати, щоб не було пізно.
«Лінивий я»: Потрібно подолати дуже багато труднощів і перешкод. Контраргумент: Труднощі для того й існують, щоб їх долати!

Свого «лінивого я»: не легко перемогти і змусити замовкнути. Адже «лінивий я» – це не тільки ваш особистий голос. Це ще і продукт впливу інших людей – батьків, друзів, оточуючих, тисячу разів говорили вам: «Не висовуйся, будь як усі». Психологи називають його внутрішнім цензором (Над-Я). Але з ним можна і треба дискутувати, переконувати, робити все, щоб інше ваше «Я» (активне, дієве, впевнене в успіху) взяло верх.

Інший метод, який ми пропонуємо для роботи з «лінивим я», полягає в активному емоційному діалозі з ним.


Переформулювання
Переконайте свого «лінивого я». Не йдіть у нього на поводу. Наведіть контраргументи, які подолали б його негативну дію.

Приклад:
«Лінивий я» – Ваше справжнє «Я»
1. Ти слабак. У тебе нічого не вийде. – Брешеш! У мене все вийде!
2. У тебе і без цього є багато важливих справ. – Але я завжди можу знайти трохи часу. Це справа дуже важливе. Я не ледар і не буду шукати виправдань своїй ліні!
3. А чи варто братися за цю справу? – Варто, бо …

Конструктивні переговори
1. Подумайте про справу, яку ви хотіли б здійснити. Уявіть собі, що ваш план вдався. Тепер спробуйте придумати щось, що може заподіяти шкоду вашим починанням, перешкодити здійснити плани. Уявіть цю картину.

2. Опишіть, намалюйте «лінивого я» або ту силу, яка штовхає на саботаж, протидіє виконанню задуманого.

3. Тепер самі побудьте в ролі «лінивого я» і цілеспрямовано намагайтеся перешкодити здійсненню свого проекту. Розкажіть, яку користь ви отримаєте від цього. Навіщо вам це потрібно?

4. З точки зору свого істинного «Я» уявіть зустріч з саботажником і проведіть з ним конструктивні переговори. Поміркуйте і запишіть, що б ви сказали йому? Які аргументи зможуть його переконати?

Аналіз виправдань
1. Запишіть докладно всі виправдання «лінивого я» . Наприклад: «Я не зможу втілити задумане, тому, що:
• Я дуже зайнятий
• У мене недостатньо здібностей
• Я занадто молодий (старий) для цього
• Мене ніхто не підтримає

2. Проаналізуйте ці виправдання. Подумайте: чому ви використовуєте саме їх? Чи справді обставини настільки нездоланні, як їх малює ваша уява? Часто люди вдаються до самовиправдання просто тому, що бояться ризикувати, помилитися, тобто бояться невдачі. В цьому випадку втручаються механізми психологічного захисту: людина прагне підтримати свою самооцінку на відповідному рівні. А можлива поразка, невдача можуть знизити самооцінку і самоповагу. Це і визначає прагнення уникнути невдачі.

А не помиляється тільки той, хто нічого не робить. В результаті розвивається життєва пасивність, уникнення будь-яких починань. Не дивно, що ці люди ніколи нічого не досягнуть. Адже вони мовчки визнають поразку ще до початку. Не бійтеся можливих невдач! Невдачі повинні боятися вас, і ніяк інакше!


Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Партнерські посилання: