НАРКОТИЧНІ РЕЧОВИНИ. Частина 1

4,565 views

narkotikiСьогодні українське суспільство петерпає від соціальних хвороб, серед яких наркоманія – чи не найнебезпечніша. Особливо це стосується молоді: учнів і студентів. Тому я, як небайдужа людина, вважаю за необхідне підняти цю тему на своєму блозі. Щоб боротися з ворогом, треба знати його в обличчя. 

Ми знаємо, що негативно впливає на наше здоров’я. Це передусім вживання тютюну, алкоголю та інших наркотичних речовин. Наркотичні речовини – це такі, що викликають токсичне отруєння, психічну й фізичну залежність організму. Наркотиками визнаються речовини, які за трьома критеріями – медичним, соціальним та правовим створюють загрозу здоров’ю, завдають лихо суспільство і призводять до скоєння правопорушень. Дехто не визнає наркотиками тютюн і алкоголь. Однак ще в 1975 році Всесвітня організація охорони здоров’я визнала їх наркотиками.

КЛАСИФІКАЦІЯ НАРКОТИЧНИХ РЕЧОВИН

Найсуперечливіша й найгостріша сторінка в житті людської цивілізації та кожного окремого суспільства – вживання наркотичних речовин людиною і боротьба з цим лихом. Наркотики стають причиною деградації й  смерті  людини.

Що таке наркотики?

Лікар – нарколог. Медичний зміст поняття “наркотик” – це засіб для наркозу.

Юрист. Законодавства всіх країн світу визнають “наркотиками” не всі засоби для наркозу. В юриспруденції наркотиками визнано: героїн, ЛСД, препарати коноплі, кокаїн, метадон.

Небезпечний будь-який  наркотик і навіть одноразове його вживання. Після повторних вживань непомітно виникає залежність. Відсутність наркотику спричинює в людині нестерпний стан – абстиненцію, її переслідують відчай, неспокій, дратівливість, мучить біль у кістках, м’язах, безсоння, нічні страхітливі сни-жахи. Організм вимагає нового стимулу. Під дією наркотиків нервова система знову збуджується, виникають ейфорія, ілюзії чи галюцинації, але це триває недовго. Незабаром людина падає з вершини в глибоку прірву, настає гальмування. Людина почувається вкрай пригніченою, приголомшеною, виникає важка депресія.

Групи наркотичних речовин

–         Тютюнові: цигарки, сигарети, сигари, люльковий і нюхальний тютюн.

–         Алкогольні: пиво, сухі й міцні вина, горілка, самогон, лікери, наливки.

–         Опіумні: опій, морфій, омнопон, кодеїн.

–         Конопляні: гашиш, анаша, план.

–         Наркостимулюючі: кофеїн, чефір, ефедрин, аморетам (нейролептики), (амориталін).

–         Наркорозслаблюючі: люмінал, димедрол, седуксен, еленіум, (нейролептики), барбітуратні препарати, транквілізатори, седативні засоби.

–         Токсичні: нітрофарби, ацетон, ефедрин, хлорофос, інші засоби промислової та побутової хімії.

За дією на організм людини всі наркотики ділять на 4 групи:

1-    седативні (заспокійливі) – це опіатні наркотики та снодійні барбітуратної групи;

2-    психостимулюючі препарати, які вживають для підняття настрою;

3-    галюциногени – препарати, що змінюють стан психіки, впливають на свідомість людини;

4-    легкі наркотично-діючи речовини, які, як правило, дуже токсичні речовини.

До оплатних наркотиків належать:

–         “макова соломка” – дрібно розмелене листя, стебла й коріння маку;

–         “ханка” – темно-коричневий, дуже густий сік макової коробочки, сформований у корж;

–         “марля” – це бинти просочені опієм-сирцем;

–         героїн – світлий, сірувато-коричневий порошок, з неприємним запахом, гіркий на смак;

–         метадон – подібний до героїну;

–         морфін – розчин в ампулах;

–         кодеїн – таблетки;

–         снодійно-седативні засоби: еленіум, фенобарбітал, феназинам, радедорм.

Усі ці препарати спричинюють сонливий стан, гальмуючи дію нервової системи.

До психостимулюючих наркотиків належать:

–         ефедрин – білий порошок з гірким присмаком, випускається у формі таблеток та розчинний в ампулах;

–         фенамін або амфетамін – в таблетках або рідкий – в капсулах;

–         кокаїн – білий порошок, який добувають з рослин коки;

–         крек – лужний кокаїн;

–         “екстазі”, “ХТС” та ін.

До галюциногенів належать:

–         ЛСД – препарат діетиламін лізерчинової кислоти, якою можуть бути просочені аркуші паперу;

–         РСР – фенциклідин;

–         Препарати коноплі – анаша, гашиш;

–         ліки, наркотично діючі речовини – бензин, ацетон, клей “Момент” та ін.

Нікотин вважають першим убивцем організму,  алкоголь – другим, інші наркотики третім. Розглядаємо їх детальніше.

Багато людей вважає, що один-два прийоми наркотиків загалом не завдають шкоди. Це неправильно. Наукові дослідження й наркологічна практика заперечують подібні твердження. Навіть, перша затяжка наркотику чи вживання його іншім чином, можуть спричинити раніше компенсовані алергійні  реакції, поглиблення прихованого пороку серця, гостру кисневу недостатність у клітинах мозку, серцевому м’язі. Особливо це проявляється в тих, хто часто хворів на застудні захворювання, пневмонію, захворювання кишково-шлункового тракту, мав порушення функції нирок, печінки, серця. Вперше пробуючи наркотик, людина легко може передозувати, а це без втручання медичної допомоги, як правило, призводить до смерті. Як не дивно, найнебезпечнішим є самостійне прилучення до наркотиків, і перші наркотичні експерименти для підлітків, котрі, як правило, не знають докладно ані способів приготування наркотику, ані дозування.

Кокаїн.   Якщо людина має залежність від кокаїну, вона не може контролювати потребу збільшення дози. Цей наркотик зменшує дієздатність людини. Для далекого кокаїна нібито поліпшує діяльність під час першого вживання. Але дієздатність гасне, а наркоман цього не знає або не вірить, оскільки кокаїн одурманює розум: здається, що все чудово. Насправді, діяльність погіршується й погіршується з кожним наступним уживанням наркотику.

Стероїд. Існує популярний міф про те, що вживання стероїдів підвищує продуктивність діяльності й тому їх потрібно вживати для досягнення значних спортивних результатів. Справді, стероїди збільшують вагу молодої людини, погіршення настрою від “качання м’язів”, агресивну поведінку, запалення й прищі на шкірі, пошкодження кісток, зменшення статевої потенції.

Марихуана. Це найбільш широковживаний наркотик серед підлітків, які починають експериментувати із психоактивними речовинами. Фахівці відзначають, що, незважаючи на те, що марихуана відома людству більш як 5 тисяч років, її дія найменш досліджена. Марихуана впливає на настрій і мислення, може призводить до виникнення слабких галюцинацій. Куріння марихуани підвищує ризик захворювання на бронхіт, емфізему та рак легенів. Окрім того, погіршується розумова діяльність, посилюється неуважність. Знижується імунітет організму. статева функція. Продукти розпаду марихуани  відкладаються в печінці, легенях, мозку, селезінці, лімфатичній тканині й статевих органах. Цей наркотик містить притуплюючи розум речовину, яка залишається в мозку протягом місяця після викурювання лише однієї цигарки з ним Після марихуани часто починають вживати інші, сильніші наркотики.

Гашиш. Це один з популярних наркотиків. Фізична залежність від гашишу виражена слабо й переважно немає абстинентного синдрому, тому досить поширеною є думка, що це слабкий, а тому безпечний наркотик. Але тривале його вживання призводить до таких психічних захворювань, як шизофренія, органічне враження або параліч мозку. Крім того, куріння гашишу дуже часто стає сходинкою до вживання сильніших наркотиків,  оскільки, зазнавши один раз незвичайних відчуттів, людина хоче ще й ще          раз їх відчути або навіть підсилити їх.

Препарати-депресанти (барбітурати, небарбітуратні снотворні таблетки, міорелаксенти, транквілізатори, чисельні антигістаміни) належать до групи ліків, які застосовуються для розслаблення або заспокоєння центральної нервової системи. Аналізуючи їхні загальні характеристики, можна відзначити, що їх уживання може призвести до ціанозу – нестачі кисню в крові. Сумісне вживання депресантів й алкоголю є однією з найпоширеніших причин передозування. Ці наркотики підсилюють дію системи, значно підвищується. Одним з розповсюджених наслідків від перебільшення дози за одночасного вживання алкоголю й депресантів, є незворотне пошкодження мозку. Хворі можуть перебувати в коматозному стані протягом багатьох днів та років і ніколи не опритомніти або повернутися в стан нормального мислення.

Барбітурати – лікарські препарати, які медицина використовує як снодійний засіб, – не менш шкідливі наркотики ніж опій. У багатьох країнах їх призначення так само суворо контролюють, як і препарати опійної групи. Після вживання барбітуратів короткочасне розслаблення, що триває 1 – 2 хвилини, змінюється фазою збудження, яка характеризується суттєвим зниженням самоконтролю, руховою загальмованістю, різкими змінами настрою, появою страху переслідування. Через подібну дію наркомани іноді називають барбітурати “скаженими таблетками”. Зловживання барбітуратами супроводжується найбільш важкими серед усіх лікувальних препаратів емоційними порушеннями – нападами злоби, агресії, затяжними депресіями з суїцидальними тенденціями. Швидкодіючі барбітурати можуть спричинити смерть. Ознаками передозування є: утруднення й затримка дихання, Ознаками передозування є: утруднення й  затримка дихання, ціаноз і серцева недостатність. Під дією психостимуляторів (кокаїн, фенамін, ефедрин, фенциклідин) людина часто вчиняє безглузді акти насильства, проявляє нічим не обґрунтовану озлобленість, бажання спричинити біль іншому, познущатися.

Вживання транквілізаторів  і холінолітичних речовин з немедичною метою в дозах, що в кілька разів перевищують терапевтичні, дає ефект ейфорії, призводить до виникнення галюцинацій. У разі зловживання як транквілізаторами, так і снодійними препаратами, в першу чергу порушується інтелектуальна діяльність людина. Це проявляється у  виснаженні, зниженні зацікавленості, розладах уваги, зосередження, порушення пам’яті. Спочатку з’являється забудькуватість, як результат недостатнього зосередження, згодом послаблюється оперативна й короткочасна пам’ять, пізніше – пам’ять на давні події. Окрім того, спостерігаються розлади мовлення, іноді викають затяжні депресивні стани, а постійним настроєм людини стає смуток.

Інгалянти – декотрі органічні речовини – розчинники, клеї, бензин, ефір, розріджувачі, леткі речовини – розчинники, клеї, бензин, ефір, розріджувачі, леткі речовини, що проникають в організм під час їх вдихання через ніс. Це призводить до виникнення відчуттів, близьких до алкогольної інтоксикації, може спричинити нежить і кровотечу з носа, при цьому можуть постраждати очі й дихальна система. Інгалянти потрапляють з легень до системи кровообігу й починають циркулювати по організму. Вони можуть спричинити блювоту й головний біль, змінювати перебіг хімічних реакцій у мозку й характер передачі інформації нейронами. Вживання інгалянтів може настільки уповільнити діяльність дихальної системи, що людина перестає дихати. Їх вживання вражає нервову систему, мозок, шлунок, легені, кістковий мозок, печінку, що з часом може спричинити навіть смерть.

Класифікувати наркотичні речовини  можна й за способом традиційного введення:

куріння: тютюн, канабіс, крек тощо;

ін’єкції (у вени чи м’язи): опіати, ефедрин, амфетамін тощо;

ковтання: барбітурати, транквілізатори тощо;

випивання: алкоголь, метадон тощо;

вдихання: летючі засоби, кокаїн тощо.

жування: опіати, беладона тощо.

Особливо поширеним стало ін’єкційне введення у вену або м’язову тканину та куріння. Останнім часом набувають поширення прийоми нетрадиційного введення наркотичних речовин. Один і той самий наркотик, скажімо, кокаїн, транквілізатори, амфетаміни, опіати тощо, вживають різними способами.

Наркотичні речовини можна диференціювати відповідно до соціальної оцінки:

Легалізовані: тютюн, алкогольні напої, ліки, кава, чай, засоби побутової хімії, рослини та гриби наркотичного вмісту тощо.

Не легалізовані: конопля, героїн, кокаїн та всі ті, що внесені до Міжнародного та Національного переліку заборонених психоактивних речовин (наркотиків).

Не легалізовані наркотики умовно поділяють на “легкі” й “важкі”.


One Response to НАРКОТИЧНІ РЕЧОВИНИ. Частина 1

  1. Дуже корисна стаття

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Партнерські посилання: